Co se hodí vědět, než se pustíte do nové kuchyně?
Ze všech místností v domě mívá kuchyně při rekonstrukci nejvíc nástrah a záludností. Nic nesmí ucházet ani téct nežádoucím směrem, také nesmí chybět nebo překážet žádný z rozvodů. Proto je dobré se na tuhle akci pečlivě předem připravit a vyhnout se tak co nejvíce překážkám.
- Dobrá rada na úvod je, abyste řešili novou podobu interiéru (a nejen kuchyně) s dostatečným předstihem – ve hře je nejen vzhled, ale i změření místnosti, konzultace technických možností, vedení odpadu, přívodu vody nebo elektřiny. Velkou pozornost tomu věnujte například u indukční varné desky nebo u plynového sporáku s elektrickým zapalováním, protože předejdete komplikacím a vícepracím.
- U starých domů nebo bytů určitě doporučujeme zkontrolovat, jaké jsou v něm rozvody elektřiny a jestli není nutné je vyměnit. Podle naší zkušenosti bývá v nové kuchyni víc spotřebičů než v té stávající a bez dostatku odpovídajících zásuvek může nastat problém, jak je zapojit. Také může nastat komplikace s už ucpanými odpady nebo zkorodovanými, které mohou později zrenovované bydlení vytopit.
- S čím se také často setkáváme je to, že zdi svírají všemožný úhel, ale určitě není pravý. To se stává kupodivu nejen u starších domů a bytů, ale i v případě novostaveb. I když to může být vada pro oko nepostřehnutelná, v případě realizace větších (nebo delších) kuchyní je to problém, na který je nutné brát ohled už při plánování projektu.
- Pokud máte rozvod vody a odpadu zvenku stěny (bez zasekání do zdi), je nutné tomu kuchyňskou linku přizpůsobit. Může se jednat o úpravu dolní zadní části linky, ale i o potřebu atypického rozměru pracovní desky. A to je nejlepší řešit předem a s rozmyslem, ideálně pomocí člověka, který této problematice rozumí a umí navrhnout nejlepší řešení.
- Často se stává, že objevení a řešení prvního problému vygeneruje další hromadu problémů, které je třeba okamžitě řešit.
- Za zmínku stojí, že například u IKEA kuchyní řeší zákazníci často problém, když chtějí použít jiné spotřebiče, než IKEA nabízí. Může se to projevit například při montáži myčky, kdy je častý problém s tzv. dolním soklem kuchyně, nebo při montáži vestavné lednice, která nepasuje do rozměrů IKEA skříně.
- U kupovaných kuchyní se také může stát, že zaměstnanec omylem něco v objednávce zamění nebo zapomene přiložit – na což se většinou přijde až po začátku montáže. Takže místo hotové práce je na prvním místě telefonování, řešení, ježdění nebo dodatečné posílání, čekání... Na Murphyho zákony je zkrátka spoleh.