Jak rozplánovat prostor kuchyně?

Nechcete nachodit při vaření spoustu zbytečných kilometrů? Naplánujte si kuchyň tak, abyste měli vše potřebné hned po ruce! Důležitou roli přitom hraje ergonomie, tedy správné a funkční rozmístění. To nejlepší kopíruje postup prací v kuchyni. Rozdělte si je na několik zón, ve kterých se odehrávají základní činnosti jako mytí a vaření, plus pracovní zóna. Tento pomyslný trojúhelník by měl být propojen a doplněn zónami určenými na skladování a odkládání.

Je také dobré vědět, že pro přirozené uspořádání kuchyně je nutné počítat s jejich uspořádáním. Pokud jste pravák, uspořádejte si základní zóny zprava doleva: začněte vařením, pak pracovní plochou, následně mycí a odkládací zónou. Leváci to mají jednoduše v opačném směru – zleva doprava.

Co se týče úrovní jednotlivých linií, stačí použít selský rozum – předměty, které používáte málokdy, umístěte do nejvyšších a nejnižších úrovní skříněk. Ušetří vám to čas i zbytečnou námahu! Čím jsou předměty častěji používané, tím dostupnější místo pro ně zvolte.

Zóna vaření (pečení)

Sem patří vše, co k samotnému vaření či pečení bezprostředně potřebujete. Varná deska by měla být blízko dřezu i místa na odkládání. Dál je pro tuto zónu charakteristická a praktická trouba, mikrovlnka, digestoř, a také nádobí jako pánve, poklice, plechy a formy na pečení, případně kuchyňské náčiní, které často používáte (vařečky apod.)

Pracovní plocha

Alfou i omegou kvalitní pracovní plochy je deska, která by měla být lehce omyvatelná a samozřejmě dostatečně odolná. Na ní se odehrává většina přípravných prací, a proto se hodí mít po ruce příbory, kuchyňské elektrospotřebiče (myslete zde i na dostatek elektrických zásuvek!) ale také například koření.

Mycí zóna

Zde mějte nachystáno vše, co souvisí s očistou. Patří sem kromě dřezu a myčky také odkapávač na nádobí, případně zde myslete na prostor pro odpadkové koše nebo čistící prostředky. Pokud plánujete novou kuchyni, udělejte radost sobě i životnímu prostředí a pořiďte si myčku – je ekonomičtější a ekologičtější než ruční mytí nádobí.

Zóna pro odkládání

Místo, kde máte po ruce veškeré nádobí, sklenice, příbory a malé elektrospotřebiče. Ideální je, když má každý druh své pevné místo, které je lehce dostupné a přehledně uspořádané.

Skladování zásob

Nezapomínejte ani na úložné prostory pro trvanlivé potraviny – může to být klasický „špajz“, nebo spodní výsuvné skříňky. Důležité je, aby to byly prostory chladnější a vzdušené. Dobře uspořádané zásoby vám zaručí, že nedojde k žádným ztrátám ani plýtvání s jídlem.